Co zmieniło miejsce” –zabawa matematyczna

Ustawiamy przed dzieckiem kilka przedmiotów lub obrazków. Po chwili dziecko zamyka oczy, zmieniamy ich kolejność ( na początek dwie rzeczy, później można więcej). Dziecko otwiera oczy i mówi, co zmieniło miejsce. Zabawę można powtórzyć, zadaniem dziecka będzie zgadnąć „czego brakuje”. Zachęcamy do zabawy podczas której dziecko rozpoznaje za pomocą dotyku kształty figur geometrycznych wyciętych ze sztywnego papieru.

Jabłko z papierowego talerzyka”- zabawa plastyczna

Potrzebne będą:

-papierowy talerzyk

- czerwona włóczka

- nożyczki

- klej

- brązowy i zielony papier

Wełnę należy pociąć na kawałki i ułożyć na talerzyku. Kiedy wypełnimy całą powierzchnię odkładamy obok talerzyka, który następnie smarujemy klejem. Włóczkę przyklejamy do talerzyka. Wycinamy listek z zielonego papieru, z brązowego gałązkę i doklejamy do talerzyka. Jabłuszko gotowe!

Ziarenko”- opowiadanie Joanny Wasilewskiej

Dziecko uważnie słucha tekstu czytanego przez Rodzica i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści

Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą ptaki, albo polna myszka. Zaopiekował się ziarenkiem ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi, gdzie było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, nagle poczuło, że wokoło niego zrobiło się mokro. Pomyślało, że pewnie ogrodnik polał ziemię, ziarenko poczuło się bardzo dziwnie. Zaczęło pęcznieć tak bardzo, tak mocno, że pękło, ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał, słońce ogrzewało promykami, po niedługim czasie ziarenko zmieniło się w piękny kolorowy kwiat.

Kto zaopiekował się ziarenkiem?

Gdzie włożył ziarenko?

Co robiło ziarenko w ziemi?

Dlaczego ziarenko się zdziwiło?

Co pojawiło się w miejscu pęknięcia na ziarenku?

Co wyrosło z ziarenka?

Kolorowe odbitki czyli obrazki powstające z odciśniętej farby.

Potrzebne będą: papier, pędzelki, kolorowe farby

Zagnijcie kartki na pół. Rozłóżcie je ponownie i na jednej połówce kartki zróbcie kilka kolorowych plam. Następnie złóżcie kartki, odciskając wzór na drugiej stronie. I co powstało? Możecie zgadywać.

Ciepło-zimno – zabawa ruchowa
Jedna osoba ukrywa wybrany przedmiot. Szukający porusza się po pokoju. Osoba, która ukryła przedmiot kieruje szukającym. Kiedy osoba szukająca przedmiot zbliża się do przedmiotu, osoba kierująca mówi „ciepło”, kiedy oddala „zimno”. Zabawę powtarzamy, ukryty przedmiot szuka druga osoba.

Wierszyk „Muchomorek”

Miły Muchomorku

Powiedzieć mi musisz

Gdzie kupiłeś taki

Śliczny kapelusik.

Moja Wiewióreczko

Chętnie Ci odpowiem

Ja go nie kupiłem

Sam wyrósł na głowie