Dziecko uważnie słucha tekstu czytanego przez Rodzica i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści

Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą ptaki, albo polna myszka. Zaopiekował się ziarenkiem ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi, gdzie było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, nagle poczuło, że wokoło niego zrobiło się mokro. Pomyślało, że pewnie ogrodnik polał ziemię, ziarenko poczuło się bardzo dziwnie. Zaczęło pęcznieć tak bardzo, tak mocno, że pękło, ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał, słońce ogrzewało promykami, po niedługim czasie ziarenko zmieniło się w piękny kolorowy kwiat.

Kto zaopiekował się ziarenkiem?

Gdzie włożył ziarenko?

Co robiło ziarenko w ziemi?

Dlaczego ziarenko się zdziwiło?

Co pojawiło się w miejscu pęknięcia na ziarenku?

Co wyrosło z ziarenka?

Kolorowe odbitki czyli obrazki powstające z odciśniętej farby.

Potrzebne będą: papier, pędzelki, kolorowe farby

Zagnijcie kartki na pół. Rozłóżcie je ponownie i na jednej połówce kartki zróbcie kilka kolorowych plam. Następnie złóżcie kartki, odciskając wzór na drugiej stronie. I co powstało? Możecie zgadywać.

Muzyczne rytmy” – zabawa ruchowa

Rodzic włącza muzykę, dziecko w jej rytmie biega, skacze lub tańczy. Kiedy muzyka ucichnie dziecko wyszukuje przedmiot wskazany przez Rodzica: dotyka krzesła lub podłogi, biegnie do drzwi. Dziecko podczas zabawy jak najszybciej znajduje dany przedmiot, dotyka lub wskazuje palcem. Dziecko podczas słuchania muzyki na sygnał może również wskazywać części ciała, kolory w otoczeniu, na ubraniu wskazane przez Rodzica.

Ciepło-zimno – zabawa ruchowa
Jedna osoba ukrywa wybrany przedmiot. Szukający porusza się po pokoju. Osoba, która ukryła przedmiot kieruje szukającym. Kiedy osoba szukająca przedmiot zbliża się do przedmiotu, osoba kierująca mówi „ciepło”, kiedy oddala „zimno”. Zabawę powtarzamy, ukryty przedmiot szuka druga osoba.